2021/2022 - Szkoła Podstawowa im. Bronisława Malinowskiego w Osinie

Przejdź do treści
#RazemNaŚwięta -Piernikowo i świątecznie u „Śpiochów”

Święta to zapach pierników zatem w święta nie może zabraknąć tych przysmaków. Śpiochy robiły razem z wychowawczyniami pyszne pierniczki. Najpierw zagniotły ciasto, później rozwałkowały i foremkami wykrawały różne kształty. Po upieczeni pierników dzieci zabrały się do ich ozdabiania z wykorzystaniem lukru. W zapakowaniu upominku świątecznego dla starszych, samotnych osób oraz emerytów z naszej szkoły pomagały przedszkolakom panie nauczycielki.
Dbając o sensoryczny rozwój maluchów pieczenie pierników to stymulacja zmysłu dotykowego, zapachowego, proprioceptywnego. Dzieci bardzo lubią zabawy z mąką, ugniataniem i ozdabianiem. Lubią mieć poczucie sprawstwa....dlatego czerpały radość z bycia małymi cukiernikami.

Renata Langner, Karolina Dekańska

Razem na święta

Okres przedświąteczny to czas, aby okazać wsparcie osobom starszym, chorym, samotnym, potrzebującym pomocy z naszych społeczności szkolnych i lokalnych. Przed nami Święta Bożego Narodzenia, czas spotkań w rodzinnej atmosferze. W tym roku szkolnym Samorząd Uczniowski wraz z przedszkolem przyłączyli się do akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Razem na Święta”. Celem akcji jest zarówno pomoc innym, jak również budowanie wspólnot i kształtowanie odpowiedzialności za drugą osobę. W ramach akcji dzieci z przedszkola i uczniowie wykonali liczne kartki świąteczne, oraz przygotowali pierniczki, którymi obdarowały emerytów szkoły.  Ze względu na obecną sytuację pandemii wszystkie te działanie nie byłyby możliwe, gdyby nie pomoc i wsparcie Rodziców naszych podopiecznych, za które serdecznie dziękujemy.
                                  
Wychowawcy przedszkola i samorządu uczniowskiego
Kraina Zmysłów- Sensoryczny dywan
W grupie śpiochów zagościły zabawy z wykorzystaniem ścieżki sensorycznej, która stymuluje zmysł dotyku. Przed dziećmi stanęła długa ścieżka wykonana z pojemników wypełnionych różnymi materiałami w postaci darów jesieni. Zadaniem dzieci było podążać po ścieżce gołymi stopami.
Renata Langner, Karolina Dekańska
Święto Pluszowego Misia w grupie przedszkolnej "0"
Kraina Zmysłów – listopadowe zadanie.

W grupie Śpiochów pierwsze listopadowe zadanie polegało na stymulacji zmysłu słuchu z wykorzystaniem darów jesieni. Do pojemników po kefirze włożone zostały wybrane dary jesienne np. kasztany, żołędzie, kamyki, patyki, liście pokruszone, 10 par pojemników z różną zawartością. Dzieci rozpoznawały różne dźwięki z wykorzystaniem mema słuchowego. Prezentujemy kolejno dźwięki wydawane przez pojemniki z różną zawartością, następnie aktywujemy ciało dziecka do ruchu ( np. turla się, skacze na piłce typu skoczek, czołga się etc.).Zadaniem dziecka jest podnieść/ odnaleźć parę pojemnika o takim samym dźwięku.

Następnie przygotowane zostały zabawy ruchowe: stymulacja zmysłu przedsionkowo-proprioceptywnego oraz planowania motorycznego z wykorzystaniem kart ruchowych. Na karcie umieszczamy zwierzę lub przedmiot związany z jesienią oraz tworzymy opis typu np. jeż- dreptaj w koło, liść- wiruj jak liść, dynia- turlaj się jak dynia itp. Utworzony został tor przeszkód z wyznaczonymi bazami. Zadaniem dziecka było dotrzeć do określonych baz wg sposobu wyznaczonego przez nauczyciela. W bazie znajdowały się karty ruchowe. Dziecko odsłaniało kolejno karty i poruszało się do kolejnej bazy wg sposobu, jaki prezentowała karta ruchowa.

Zabawa nie miała końca, dzieci chętnie turlały się, skakały i wirowały.
Renata Langner, Karolina Dekańska
Dnia 26.11.2021r. w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość pasowania na przedszkolaka. To pierwsza tak ważna uroczystość dla naszych maluszków. O tego dnia stają się oficjalnie przedszkolakami.

Uroczystość rozpoczęła się od krótkiej części artystycznej, w której maluszki zaprezentowały swoje umiejętności – dając tym samym dowód, jak dużo już potrafią. Następnie dokonało się uroczyste pasowanie każdego dziecka na przedszkolaka. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każdy przedszkolak otrzymał dyplomik pasowania oraz książkę pt.:" Najciekawsze Bajki Przedszkolaka" .

Wych. Karolina Dekańska
W tym roku szkolnym w grupie dzieci 3 - 4 letnich realizowana jest innowacja pedagogiczna Kraina Zmysłów " Sensoryczne się rozwijam bo skaczę, biegam,    badań i dotykam " .
Program powstał celem wsparcia rozwoju dzieci poprzez stymulację zmysłów dostarczając im wrażeń sensorycznych w formie zabawowej.
Innowacja pozwoli na uzmysłowienie dzieciom czym są zmysły i jaką pełnią rolę w życiu każdego człowieka.
Ponadto udoskonali nawiązywanie relacji społecznych i umiejętność współpracy w grupie.


Dzieci chętnie i zaciekawieniem uczestniczą w zajęciach.
Szkoła Podstawowa
im. Bronisława Malinowskiego w Osinie
Osina 54, 72-221 Osina
sekretariat@sposina.pl
+48 91 39 103 80
Wróć do spisu treści